"Мистецькі традиції Великодня"
Все ближче свято Христового воскресіння...Час для освітлення думок, душі, укріплення віри і витримки. Час, коли необхідно відкласти вбік шкільні програми, взятися за руки - і піти гаївковим хороводом. Учімо дітей пізнавати наше коріння (хто з вас знає: ким були, що вміли, як жили, що любили ваші пра-, прапрабабусі та дідусі?), бо з людиною, яка не знає свого коріння і традицій, доволі легко дають ради різні випадкові вітри .
Великдень - свято Воскресіння, свято родини, - у цей день кожен спішить бути разом із рідними, разом із ними та друзями промовити у храмі величне "Христос воскрес!", а тоді всі - і малі, і великі хай з'єднають руки у наших віковічних гаївках.
Вчитель музичного мистецтва Скнилівської гімназії ім. Праведного Андрея Шептицького Зимноводівської сільської ради Верес Л. П. цього тижня провела серію уроків "Мистецькі традиції Великодня", під час яких відбулося обговорення народних звичаїв приготування до свята, значення кольорів та символів писанок, походження, історія розвитку, також символи та тематика гаївок. Діти розучили окремі гаївки, виготовляли витинанки: писанки та весняний хоровод.
Гаївки виникли в далекі, ще язичницькі, часи. Конкретний час та обставини виникнення більшості гаївок для нас залишаються вічною загадкою. Відомо, що чим більше у гаївках рухів, жестів, тим вони давніші. Не знати, у зв'язку з яким обрядом вони з'явилися, але певно, що зі святом, - бо у будній день не мала молодь часу бавитися. Знаємо тільки, що це було свято весняне. Із прийняттям християнства язичницький обряд поклоніння весні поступово перейшов у традицію Великодніх свят. Гаївки (інші назви - маївки, ягілки, гагілки, галанівки, лаголайки)у християнській традиції відображають радість і Весни, і Воскресіння Христового.
Тематика гаївок світська: оспівування переможного приходу весни, землеробська, тема особистих почуттів, улюблені гаївки-ігри. Водять гаївки від Великодня до Вознесіння.
Дуже цінними для проведення гаївок є рекомендації доктора наук, фольклориста О. М. Бариляка: "При ягілках повинні бути: рух, життя, міміка та веселість! Темп швидкий, спів голосний, слова виразні!"